Organizacja pożytku publicznego. KRS nr 144784
 
00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 5/5,
tel. 828 91 28 w. 141, 826 35 98, fax 828 91 29,
E-mail: fundacja@spczs.engo.pl, spczs@szpitalna.ngo.pl
Konto bankowe: 62 1240 6218 1111 0000 4611 7483

Polski | English  
Русский  

 

Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej jest członkiem Grupy Zagranica - zagranica.ngo.pl  

Aktualności

Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”

Siódma edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 20-24 kwietnia 2005 roku, oczywiście w Cieszynie, po obu stronach Olzy.

Tym razem zapraszamy na przeglądy retrospektywne dwóch reżyserów wywodzących się z tego miasta – Františka Vláčila (ur. 19 lutego 1924 r. w Czeskim Cieszynie, zm. 27 stycznia 1999 r. w Pradze) i Mariusza Grzegorza (ur. 20 stycznia 1962 r. w Cieszynie).

Twórczość Františka Vláčila, mistrza poetyckiego kina, jest w Polsce prawie nieznana. A jest on autorem filmu „Małgorzata, córka Łazarza” („Marketa Lazarová”), który został w 1998 roku obwołany przez czeskich krytyków i filmowców najwybitniejszym czeskim filmem w dziejach tej kinematografii. Ta opowieść o ludzkich namiętnościach, miłości, nienawiści i żądzy władzy, osadzona w czasach, gdy w naszej części Europy ścierały się pogaństwo z chrześcijaństwem, zachwyca nowatorską, bardzo poetycką formą. W podobnym nastroju utrzymane są pozostałe filmy Vláčila, który pozostaje czołowym przedstawicielem kreacyjnego nurtu w czeskim kinie. Oprócz „Małgorzaty…” pokażemy także filmy „Adelheid”, „Ďáblova past” („Diabelska przepaść”), „Holubice” („Biała gołębica”), „Pasáček z doliny” („Pastuszek z doliny”), „Stíny horkého léta” („Cienie gorącego lata”) i „Údoli včel” („Dolina pszczół”) oraz dwa filmy dokumentalne o Františku Vláčilu.

O twórczość Mariusza Grzegorzka mówi się, że „jest zjawiskiem osobnym w polskim kinie”. Faktycznie – trudno znaleźć u innych twórców podobny styl i nastrój. Również Grzegorzek wielką wagę przykłada do formy filmowej, opowiadając o sprawach najprostszych – potrzebie miłości. Nakręcił dotąd dwa filmy pełnometrażowe („Rozmowa z człowiekiem z szafy”, „Królowa aniołów”), spełnia się reżyserując w teatrach, kręcąc wielokrotnie nagradzane teledyski i filmy dokumentalne. Od lat jest także wykładowcą w łódzkiej Filmówce. Oprócz obydwu filmów długometrażowych, pokażemy szkolne etiudy Grzegorzka „Krakatau” i „Robak”, telewizyjny film „Goliathus goliathus” oraz specjalnie przygotowany przez autora zestaw teledysków.

Jak zwykle nie może zabraknąć najnowszych czeskich i słowackich filmów. Tym razem będzie ich aż 12, a wśród nich nowe dzieła doskonale znanych cieszyńskiej publiczności Jana Svěráka („Tatínek” – dokument o ojcu reżysera, wybitnym aktorze i scenarzyście Zdeňku Svěráku), Jana Hřebejka („Horem pádem” – pierwszy współczesny film tego reżysera, czeski kandydat do Oscara i zdobywca Czeskich Lwów w wielu kategoriach), Petra Zelenki („Příběhy obyčejného šílenství” – ekranizację dobrze znanej w Polsce sztuki teatralnej tego reżysera ze świetną rolą Ivana Trojana) i Martina Šulíka („Sluneční štát” – pierwszy film tego reżysera rozgrywający się w mieście, w czeskiej Ostrawie, porównywany już do „Goło i wesoło” Petera Cattaneo) – ten ostatni pokażemy już 3 dni po oficjalnej premierze.

Będą też koncerty. Już wiadomo, że przyjadą Márian Varga, wybitny słowacki instrumentalista-improwizator i zespół DG 307, najważniejszy – obok The Plastic People of the Universe – przedstawiciel czeskiego undergroundu.

Planujemy także wystawy – jedną poświęconą życiu i dziełu Františka Vláčila, druga prezentować będzie plastyczną twórczość Mariusza Grzegorzka.

Organizatorem VII Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” jest Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Informacje i rezerwacje: kinonagranicy.pl

Kontakt: Jolanta Dygoś, telefon: 604 721 427, e-mail: joladygos@poczta.onet.pl, kino_na_granicy@poczta.onet.pl.

Serdecznie zapraszamy do Cieszyna!
Drukuj...

Aktualności

Archiwum aktualności...

O Fundacji
Historia Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
Działalność Fundacji
Co robimy? - Aktualności
Wolontariat
Nasi darczyńcy
Linki
Jak do nas trafić?

Aktualności
Rozwój Niezależnych Mediów w Eurazji
W tym roku planowana jest kolejna edycja programu "Niezależne Media". Do Polski zostanie zaproszonych 26 dziennikarzy z Białorusi, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Podczas wizyt studyjnych będą oni mieli okazję odwiedzić redakcje gazet i czasopism, stacje radiowe i telewizyjne, redakcje portali internetowych oraz agencji informacyjnych. Poznają pracę i doświadczenia polskich kolegów. Plan pobytu gości zostanie dostosowany do wykonywanego zawodu i specjalizacji.
Wolontariat
Poszukujemy wolontariuszy do weekendowej opieki nad uczestnikami szkoleń organizowanych przez Fundację, tłumaczenia tekstów, pomocy biurowej.
Biuletyn SPCzS
E-mail:
Imie i nazwisko:
Kraj:
 


 
[stat4u]