Organizacja pożytku publicznego. KRS nr 144784
 
00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 5/5,
tel. 828 91 28 w. 141, 826 35 98, fax 828 91 29,
E-mail: fundacja@spczs.engo.pl, spczs@szpitalna.ngo.pl
Konto bankowe: 62 1240 6218 1111 0000 4611 7483

Polski | English  
Русский  

 

Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej jest członkiem Grupy Zagranica - zagranica.ngo.pl  

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność kurierów Solidarności Polsko - Czechosłowackiej w latach 1986-1989

Z okazji obchodów XXV-lecia Solidarności Polsko - Czesko - Słowackiej 18 listopada 2006 roku w schronisku w Dolinie Chochołowskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej kurierów, którzy w latach 1986-1989  przenosili nielegalną literaturę przez przełęcz Bobrowiecką i Grzesia. Przecięcie wstęgi spowijającej tablicę poprzedzone było krótką uroczystością. Przemawiali m. in. Zbigniew Janas, inicjator wydarzenia i Piotr Pospíchal: obaj byli liderami grup kurierskich sprzed lat. Przemowy wygłosili także: Ivan Horský, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, oraz Jan Tomasek, zastępca  Ambasadora Republiki Czeskiej. W uroczystości wzięli udział kurierki i kurierzy: Zofia Floriańczyk, Hanna Walenta, Tomasz Walenta, Zbigniew Walenta, Leszek Kluziński, Agnieszka Kluzińska, Andrzej Śliwowski, Marek Harasiuka, Vuk Kratěna, Leoš Kučer i Jan Wünsch. W uroczystościach udział wzięły rodziny kurierów. Obecne były także osoby zaangażowane w dzisiejszą Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką w Cieszynie: Gertruda Chowanioková i Jola Dygoś, oraz działające w warszawskiej Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej: Anita Ciarka i Anna Łazar. Liczne grono bez trudu poradziło sobie z odśpiewaniem hymnów czeskiego, słowackiego i polskiego. Oficjalną część uroczystości zakończyło poświęcenie tablicy przez księdza z parafii Witów. Pozostała część spotkania upłynęła wśród wspomnień i rozmów o przyszłości.

W schronisku zaprezentowano także komiks według koncepcji Jana Rusińskiego, opisujący przygody z życia kurierów przenoszących nielegalną literaturę w latach osiemdziesiątych, pościgi w górach i dramatyczne spotkania z funkcjonariuszami. Tablica na ścianie schroniska w Dolinie Chochołowskiej to znak minionych czasów. Przenoszenie nielegalnej literatury przez góry z Polski do Czechosłowacji, spotkania dysydentów polskich i czechosłowackich, demonstracje i akcje poparcia dla więźniów politycznych należą już do historii. Nie należy jednak zapominać, jak wielką rolę odegrały w kształtowaniu demokratycznej teraźniejszości.

Drukuj...

Aktualności

Archiwum aktualności...

O Fundacji
Historia Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
Działalność Fundacji
Co robimy? - Aktualności
Wolontariat
Nasi darczyńcy
Linki
Jak do nas trafić?

Aktualności
Rozwój Niezależnych Mediów w Eurazji
W tym roku planowana jest kolejna edycja programu "Niezależne Media". Do Polski zostanie zaproszonych 26 dziennikarzy z Białorusi, Mołdowy, Rosji i Ukrainy. Podczas wizyt studyjnych będą oni mieli okazję odwiedzić redakcje gazet i czasopism, stacje radiowe i telewizyjne, redakcje portali internetowych oraz agencji informacyjnych. Poznają pracę i doświadczenia polskich kolegów. Plan pobytu gości zostanie dostosowany do wykonywanego zawodu i specjalizacji.
Wolontariat
Poszukujemy wolontariuszy do weekendowej opieki nad uczestnikami szkoleń organizowanych przez Fundację, tłumaczenia tekstów, pomocy biurowej.
Biuletyn SPCzS
E-mail:
Imie i nazwisko:
Kraj:
 


 
[stat4u]